
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5.08 mm |
| Termination | Solder Cup |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 2.54 mm |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.54 mm |
| Orientation | Straight |
| Color | Black |
| Gender | Pin (Male) |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polychlorinated |
| Max Voltage Rating (AC) | 100 V |
| Housing Color | Black |
| Contact Mating Length | 4.953 mm |
| Mating Post Length | 3 mm |
| Schedule B | 8536694040 |
Stock: 66628
Distributors
pcbx
Unit Price$1.13278
Ext.Price$1.13278
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.13278 | $1.13278 |
| 10 | $0.98916 | $9.89160 |
| 25 | $0.94470 | $23.61750 |
| 50 | $0.91990 | $45.99500 |
| 100 | $0.88229 | $88.22900 |
| 300 | $0.66485 | $199.45500 |
| 500 | $0.50099 | $250.49500 |
| 1000 | $0.42917 | $429.17000 |
